niedziela, 19 czerwca 2016

ErudycjaDziś znów uległem próżności i rozwiązałem quiz na portalu Gazeta.pl. Quiz był dla erudytów. Uległem więc próżności i ciekawości zarazem. A wszystko przez pierwsze pytanie „Które cukierki w mieszance wedlowskiej mają granatowy papierek?”. Najpierw przetarłem oczy ze zdumienia, zakręciło mi się w głowie,  potem pozbierałem się i pomyślałem, że być może nie wiem, co znaczy słowo erudycja, co automatycznie dowodziłoby, że erudytą nie jestem, o czym zresztą i tak wiem, ale nie mam dowodów. Autor quizu obiecał, że jeśli zdobędę 13 punktów na 15, to będę prawdziwym erudytą. Trzeba było rozwiązać quiz i przekonać się, czy jestem erudytą prawdziwym, czy tylko farbowanym.  Szło mi całkiem nieźle, ale nie dostatecznie dobrze. Nie wiedziałem, który sportowiec nosił przydomek „air”, ani co znaczy słowo carrefour. To ostatnie jest u ludzi z aspiracjami do bycia erudytą niewybaczalne, bo przecież co jak co, ale po francusku erudyta musi umieć, żeby wtrącać do konwersacji takie zwroty, jak chapeau bas, comme ci comme ca, a rebours, toutes proportions gardees, a ciecia nazywać concierge. Nie dałem rady, popełniłem jeszcze trzeci  błąd. Z wynikiem 12/13 nie mogę się nazywać  prawdziwym erudytą. Ulżyło mi, poniekąd. Bycie erudytą to duże obciążenie, bowiem, jak mówią smakosze, noblesse oblige. A jak mówią nie erudyci – obliż se sam.
Papierek po „Bajecznym”.

6 komentarzy:

 1. Postaraj sie zniesc te oh jakze wielka porazke godnie! Jestesmy z Toba!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Jakbym nie dawał rady, poproszę o koncert charytatywny ;)

   Usuń
  2. a w ogóle to, jako iz wię, co oznacza carrefour, to jestę juz prawie erutytką. Proszę się do mię zwracac per Pani Diabel i wykonac chapeau bas, gdyz niniejszym wskakuję mętalnie o pólęczkę wyzej, ąę.

   hy hy hy. Ale mi sie te testy zawieszaja, po kilku pytaniach wszystko sie wywala. I nie moge sie przekonac o wlasnej doskonalosci!!!

   Usuń
  3. Chapeau bas madame Diable. Bas bleu :)
   Powiedz, czy to Ty piszesz dysertacje o jakieś Reluktanzmaschine?

   Usuń
 2. Jak dla mnie to bajeczne mają fioletowe papierki. Wiem, bo prawie codziennie je nabywam lub widzę jedzone. Oslodz sobie porażkę pierrotem ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierrot jest moim ulubionym. Ale Bajeczny na drugim miejscu.

   Usuń